Mottó: beszéljünk róla, mert érdemes.
Vajon mennyire vagyunk őszinték magunkhoz és egymáshoz? Azt hiszem, ezzel a témával már rég adós vagyok, pedig életünk minden szegmensét érinti, áthatja. A hétköznapok robotjaiban éppúgy ott van ez a kérdés, mint az ünnepek gyertyafényes – virágillatos – köszöntős világában. Tehát: beszéljünk róla, mert érdemes…
Folyamodjunk először is Értelmező Szótárhoz- kíváncsi vagyok, hogy mit is közöl velünk választott témánkról.
Az őszinteség: Igazán átérzett, nem tettetett érzelem, megnyilatkozás.
Milyen tehát az őszinte ember? Olyan, aki érzéseit, gondolatait nyíltan, kertelés nélkül és az igazsághoz híven közli másokkal. Jó ez a meghatározás, elégedett is vagyok vele. Benne van mindaz, amit elsőre - de még hosszabb gondolkodás után is - a témáról gondolok, gondolhatok. Mégis kényes ez a téma és nagyon ingoványos a talaj, amikor elkezdjük körbejárni. Márpedig körbe kell járni - nem is egyszer, hanem sokszor!
Rögtön egy idézetet „vezetek elő”- gondolkodjunk el rajta: „Ha bármit illőképpen adsz elő, nem lehet szó és tett különböző…” (Chaucer) Tehát szavaink és tetteink lehetőleg mindig legyenek szinkronban egymással. Ezzel a bölcs gondolattal - azt hiszem - nem nehéz egyetérteni. Ugyanakkor van azonban egy magyar közmondás is:” Szólj igazat, s betörik a fejed!” Nem hiszem, hogy bővebb magyarázatra szorulna a dolog, hiszen biztosan nagyon sokan megtapasztaltuk már: mennyire igazat szól! Az emberek az életben sok mindent megbocsájtanak egymásnak, azonban az igazán őszinte szót valahogy nehezen. Hiába mondom, hogy a jó szándék mondatja ezt vagy azt ki velem, már tudom is a választ: a Pokol kapujához vezető út is jó szándékkal van kikövezve… Ez a kép bibliai mélységeket sejtet, hiszen az őszinteség ősrégi, kényes téma. Ha a Szótár által mondottakra visszagondolok: e vonzó, szép emberi tulajdonság, az őszinteség vajon miért van akkor oly sokszor mégis a terhünkre? Miért szeretünk kényelmesebb, biztonságosnak hitt utakra térni emberi kapcsolatainkban, s miért térünk le gyakran, -s tán könnyen is- az igazság útjáról? Minden ember hiú - ki jobban, ki kevésbé. Ha úgy ismerünk valakit, hogy nehezen tűri a kritikát, az őszinte, igaz véleményt, ugyan ki fogja az ő haragját, vagy legalábbis sértettségét kivívni azzal, hogy kíméletlenül őszinte hozzá? Inkább „csúsztatunk”, mellébeszélünk,a nagyot bagatellizáljuk, a kicsit felnagyítjuk aszerint, hogy mit is szeretne hallani az érintett. Nem szép, de sajnos, nagyon gyakori jelenség ez az életünkben. Többé-kevésbé mindenkiben ott lakik egy kis Cyrano de Bergerac (a nagyorrú lovag) , aki így gondolkodik:
„Magamat bátran kigúnyolom, ha kell, de hogy ezt más tegye –azt nem tűröm el…” Nem szorul magyarázatra e jelenség, olyan pompásan megfogalmazta nekünk Rostand. Nemcsak a nagyorrú lovagra hasonlítunk azonban néha a hozzáállásunkkal. Rögtön eszembe is jut két "vitéz" katona, a maga utolérhetetlen nagyotmondásával: Háry János, és Münchausen báró. Biztosan sokan ismerik őket, hiszen mára mindkettőjük neve fogalommá vált: a lódítás, a merész és dicsekvő túlzások emberei ők. Bizony nekik sok, XXI. századbeli „kollégájuk „ is van - csak győzzük aztán a tüsszentést Igaz is, ha meggondoljuk: vajon szeretne -e bárki az együgyűnek, két ballábasnak tartott Svejk bőrébe bújni, ha azzal az erővel Háry János is lehet? Ráadásul ismerjük a közmondást is: „Messziről jött ember bármit mondhat!" Ezek a hősök pedig valóban nagyon messziről jöttek…
Füllentésre vagy elhallgatásra ösztönözhet aztán a büntetéstől való félelem is. Főleg gyermekkorban esik ez meg gyakran az emberrel, de néha – néha bizony még később is rá kell, hogy fanyalodjunk az igazság elferdítésére. Miért én legyek, aki „jártatja a száját?” Jártassa néha ugye, más is –hiszen Damokles kardjaként függ felettünk: „Szólj igazat, s betörik a fejed…”
A nevetségessé válástól is nagyon félünk mi, emberek, tehát ha nem „gömbölyű” a történet, hát kikerekítjük, vagy a kevéssé „mutatós” dolgokat szeretjük kedvezőbb színekkel átfesteni. Bizony, kevés olyan ember van (ha már katonákról s egyéb hősökről beszélünk), mint szegény Don Quijote lovag, aki az igazságért, és az általa mindennél jobban tisztelt lovagi erényekért hajlandó kopját törni – a szó szoros értelmében! Őt nem érdekli, ha kinevetjük mesés kalandjaiért, bohókás áldozatvállalásáért és igazság-kereséséért. Mégis, ha kicsit gondolkodunk, valahogy az arcunkra fagy a mosoly, mert rájövünk: ezt a rozoga kis embert igazi lovagiasság, igazi tisztesség, igazi hősiesség küldi a –képtelennél képtelenebbnek látszó-harcokba, küzdelmekbe. Tiszta, gyermeki lélekkel keresi a távoli célt.
Az elején megígértem, hogy alaposan körbe fogjuk majd a témát, az őszinteség témáját járni. Valóban, számos kört leírtunk, amíg több oldalról is körülnéztünk e témában. Azt hiszem,végül is bátran elmondhatjuk: az őszinteség – nehéz erény. Annak is nehéz, aki tartozik vele –de annak sem könnyű, akinek tartoznak vele. Bizony, hányszor tapasztaljuk meg életünk során: mennyivel jobb megúszni a zűrös dolgokat, mint bajba kerülni az őszinteség miatt! Előbb vagy utóbb aztán ugyanis úgyis rendbe jönnek a dolgok. Valóban rendbe jönnek a dolgok? Szintén saját tapasztalatom mondatja velem: nem – nem jönnek rendbe. Figyeljük csak meg ugyanis: ha néha megesik, hogy „csúsztatunk,”, vagyis kissé kikozmetikázzuk a nem eléggé kedvező valóságot,egy rövid ideig úgy tűnik, minden rendben van. Mégis: kigyullad bennünk egy kis lámpa, és megvilágítja a csalást, a szépítést. Nagyon hamar megérezzük- mert valahogy muszáj éreznünk, hogy csaltunk. Mindenkinek hazudhatunk - kivéve saját magunkat! Ezt sosem tehetjük meg büntetlenül! Senki nem kiált ránk határozottabban, és nem szégyenít meg jobban, mint a saját lelkiismeretünk. Éppen úgy , mint amikor Mátyás király igazmondó juhásza sorra „elpróbálja” a kifogásokat (a hazugságokat) a saját kalapja (saját lelkiismerete) előtt. Minddel „befuccsol” - egy sem állja meg a helyét - a saját lelkiismerete nem engedi sem kibontakozni, sem szárba szökkenni a hazugságot. Kevesen vannak manapság olyan emberek, akik feltétlen igazmondásukról ismeretesek. Ez a világ nem az őszinteségről szól. Ha mégis akadnak azért benne hiteles, igazmondó emberek, hát nagyon meg kell őket becsülni!
(Írta:Dr. Hajdú Lajosné Rácz Gabriella)