Berekfürdőn, Karcagon és Püspökladányban is megelevenedtek a régi népszokások, melyben eljátszották Jézus születésének történetét.
2022-01-25 21:22:58
Dr. Bartha Júlia orientalista, etnográfus
Karcag
„A Nagykunság szívében, Karcagon születtem, itt nevelkedtem. Ez a város a hazai keletkutatás bölcsőjének számít, hiszen több kutatót adott a hazai tudománytörténetnek. Itt született Németh Gyula turkológus, Gaál László iranista, Mándoky Kongur István turkológus és én is, ha szabad szerénytelenül magam a nagy elődök mellé sorolni. Mondhatni arculatot ad Karcagnak a keletkutatás. Adja magát a lehetőség, hogy az ember elinduljon, vagy legalább kelet felé tekintsen. …
Én beleszülettem ebbe az örökségbe, úgy nőttem fel, hogy kunok vagyunk, igaz, gyerekként nem tudtam, hogy ez egy kipcsak-török népcsoport… Mivel fiatalon a Györffy Istvánról elnevezett Nagykun Múzeum néprajzosa lettem, adódott a lehetőség, hogy a Kunság népi kultúráját kutatva Györffy István vonalán induljak el, az irány a török népi kultúra színes világa volt. Elkápráztatott engem, igazán mondom, a munkának minden percét élvezem. Konfuciusz mondta: „Válassz olyan hivatást, amit szeretsz, és soha többé nem kell dolgoznod!” Nekem ez sikerült. De komolyan!” (forrás: turkinfo.hu/aktualis/portrek/)
Jutkával - ahogyan a Nagykunság fővárosában mindenki szólítja -, még Körmendi Lajos ismertetett össze engem. A Barbaricum Könyvműhelyt alapították meg épp Karcagon. Aztán Körmendi halála után ő vitte tovább ezt a munkát is. Közben elkerült Szolnokra a Damjanich múzeumba, Kisújszállásra, de mindig tudtam róla, mert olyan érdekes dolgokat művelt. A kutatás és könyv írás mellett például elkísért és végig fényképezte, dokumentálta a Radnai hágótól Karcagig egy lovas csapat útját, vállalva a sokszor áldatlan körülményeket is. Török útjairól színes és élvezetes beszámolókat ír. Könyvei olvasmányosak nem csak a szakma, de a laikusok számára is. Szakmai életútját itt találják: unideb.academia.edu/JuliaDrBartha
Több kitüntetése is van, de én úgy gondoltam, hogy 2022-ben az általam alapított és készített
Fuszekli-díjra nagyon is érdemes.
A J Á N L Ó
www.facebook.com/fenyvespanninyaralo
Kézműves tollak a Tiszából a Tiszáért
Tiszából gyűjtött kupakokból és uszadékfából készít tollakat az abádszalóki Telekes Attila, aki minden eladott darab után támogtja a Tisza megtisztítását.
Web: www.tasysdesign.hu/tollak/
YouTube: youtube.com/@madeintisza-to
Facebook: www.facebook.com/attila.telekes
www.meska.hu/shop/DoridaDesign
www.facebook.com/mazacskakeramia
www.facebook.com/palettamuhely
www.facebook.com/Illatviaszgyertya
FUSZEKLI
Dorinette Műhelye