2024. Szeptember 11. Szerda Teodóra napja van.
Kezdőlap Beköszönő Nagykunság Nagy-Sárrét Hajdúság - Hortobágy A hét képe Háromföldi videók Háromföldi Ki Kicsoda Emlékek, történetek, mesék... Kapcsolat Fotoalbum

Szállást keres a szent család
2023-12-23 12:33:19

Berekfürdőn, Karcagon és Püspökladányban is megelevenedtek a régi népszokások, melyben eljátszották Jézus születésének történetét.

« Vissza a hírekhez
Megjelent az Ösztörű 2. száma!

2011-08-16 09:42:00

osztoru_02_454x642.jpg Nemrégiben sárréti, nagykunsági, közelebbről dévaványai kötődésű, új online kulturális magazin jelent meg. A címe Ösztörű, amely eredetileg házoromdíszt jelent. Néhány évtizeddel korábban, még a kockaházas korszak előtt, az Alföldnek ezen a részén gyakran lehetett látni a parasztházak ormán vasból készült díszt, amely, bár a százötven évig tartó török uralomra emlékeztetett, a későbbi századok során magyar hagyománnyá vált. Az Ösztörű szerkesztője Hajdú József mérnök, aki Székesfehérvárott él, de a Körösök és a Berettyó vidékéről származik. – Sajnos, eredeti elképzelésünk ellenére nyomtatásban nem jelenhetünk meg, tekintettel az előállítás költségeire – tudtuk meg a szerkesztőtől. – „Csupán” a világhálón vagyunk elérhetők (az osztoru.net84.net címen), így viszont biztosítani tudjuk az ingyenes hozzáférést. Reményeink szerint így is sok érdeklődőhöz juthatunk el. A hely szellemének bemutatásán kívül más tájakhoz is keres kapcsolódási pontokat az Ösztörű első száma. Így olvashatunk az ecsegi puszták eltűnő állati fajairól, a csökkenő biodiverzitásról, a térképtárban pedig arról, hogyan nézett ki a Sárrét és a Nagykunság Lázár deák térképén. Az irodalmi rovatban Sinka István verseit olvashatjuk. A második szám Hajdú József Köszöntöm az Olvasót! című írásával kezdődik, majd JUBILEUM „A hullámok tovább gyűrűznek...” – A Dévaványai Kulturális és Hagyományőrző Egyesület másfél évtizedéről – tárgyilagos megközelítéssel ugyancsak Hajdú József írását olvashatjuk. A TERMÉS rovatban Dévaványa anyakönyvekben rejtőzködő múltja címmel Bagdi Márton cikke szerepel. Marsi István Adalékok a Rákosi-korszak dévaványai kitelepítettjeinek történetéhez – A kitelepítettek és az őket befogadók küzdelmei emlékére. Ezt követi A dévavánvai emberek élete, szokásai az I. világháború után Szarka Elemér írása. (forrás:mno.hu)
Add a Facebook-hoz

Kommentáld a hírt!


A J Á N L Ó



egiangyalunkmeheszet



www.facebook.com/fenyvespanninyaralo



Kézműves tollak a Tiszából a Tiszáért

Tiszából gyűjtött kupakokból és uszadékfából készít tollakat az abádszalóki Telekes Attila, aki minden eladott darab után támogtja a Tisza megtisztítását.

Web: www.tasysdesign.hu/tollak/

YouTube: youtube.com/@madeintisza-to

Facebook: www.facebook.com/attila.telekes



ww.facebook.com/Doridadesign

www.meska.hu/shop/DoridaDesign


www.facebook.com/mazacskakeramia


www.facebook.com/palettamuhely


www.facebook.com/Illatviaszgyertya

nalashop.hu


FUSZEKLI 

www.facebook.com/Fuszekli 


Dorinette Műhelye

www.facebook.com/Dorine


talita.hu